Početna stranica

You are not connected. Please login or register

Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

View previous topic View next topic Go down  Message [Page 5 of 9]

#101saleto 24.05.13 3:32


Guest
Kriterij nominalne konvergencije iz Maastrichta odnose se na:

a) spremnost članica EU-a za uvođenje jedinstvene valute,
b) spremnost članica eurozone za harmonizacijom poreza za promet i dohodak,
c) spremnost članstva eu-a i zemalja kandidatkinja za članstvo u WTO-u,
d) spremnost članstva kandidatkinja za prihvaćanjem članstva u EU....

Točan odgovor: a)

Europska središnja banka (ECB):

a) ima sjedište u Frankfurtu (na Majni) i nasljednica je Europskog fiskalnog instituta.
b) nadzire količinu novca u optjecaju te održava stabilnost cijena na području eurozone
c) ima za primarni zadatak definiranje proračunske politike u eurozoni, te određivanje visine inflacijske stope
d) vrijedi ssve prethodno navedeno

Točan odgovor: a)

Mundellov trokut dokazuje da zemlja uključena u režim fiksnog tečaja, sa slobodnim kretanjem kapitala

a) gubi monetarnu suverenost, izuzev ako se radi o zemlji vođi te zone
b) gubi fiskalnu suverenost, izuzev ako se radi o zemlji vođe te zone
c) gubi nacionalnu suverenost, izuzev ako se radi o članici WTO-a
d) gubi političku suverenost, izuzev ako se radi o pridruženoj zemlji zone eura

Točan odgovor: a)

Višegodišnje financijske perspektive EU-a uređuju financijske okvira:

a) financiranja zajedničkih europskih politika i ciljeva putem EU proračuna
b) pakta o stabilnosti i rastu za zemlje ACP-a
c) procesa pridruživanja zemalja kandidatkinja za EU, uključujući članstvo u WTO-a
d) istraživačkih i razvojnih projekata Europskog razvojnog fonda (EDF/FED)

Točan odgovor: a)

Današanja raspodjela proračunskih rashoda Eu-a ukazuje da se najveći dio zajedničkih sredstava usmjerava

a) energetske mreže i pomoć industriji
b) "koheziju" i konkuretnost"
c) administracija i pomoć zemljama u razvoju
d) ruralni i urbani razvoj

Točan odgovor: b)

Među navedenim zemljama članicama EU, koje koriste euro kao jedinstvenu valutu?

a) Velika Britanija i Švedska
b) Slovačka i Slovenija
c) Island i Švicarska
c) sve navedene zemlje koriste euro

Točan odgovor: b)

U nekim grupama je trebalo zaokružiti Grčku i Irsku.

Unutarnje europsko tržište podrazumijeva:

a) slobodno kretanja radnika, ali bez mehanizma za koordinaciju bla bla b) zaštitu nacionalnih pravila vezanih za struke bla bla c) države članice mogu (ali i ne moraju) ukloniti sva ograničenja kretala kapitala unutar eu bla bla
d) slobodnu trgovinu robama između države članice i značajan administrativni kapacitet... te normizaciju?

Točan odgovor: d)

Europska strategija zapošljavanja temelji se na ĉetiri "stupa" trebalo je zaokružiti: poduzetništvo

Regionalna konkurentnost i zapošljavanje - točan odgovor;

mogu koristiti sve regije EU-a, a iznos na koji ostvaruju pravo
ovisi o njihovoj stopi nezaposlenosti, zaposlenosti u manje
perspektivnim gospodarskim sektorima, razini obrazovanosti,
gustoći naseljenosti

pronaći netočnu tvrdnju o eu proračunu?

ne sjećam se ponuđenih odgovora, mislim da sam zaokružio pod a) umjesto nacionalnog proračuna bude samo eu proračun tako nešto....

što se tiče pakta o stabilnosti i rastu, to je bilo pitanje nešto tipa uz što se ostvaruje taj pakt..ja sam zaokružio procedura prekomjernog deficita i procedura nadgledanja..to piše na zadnjem slajdu 7.prezentacije

Osnovna načela, trebalo je zaokružiti: Načelo nediskriminacije i uzajamnog priznavanja. Među ponuđenima je bilo načelo diskriminacije i uzajamnog priznavanja

višegodišnje financijske perspektive eu uređuju financijske okvire: trebalo je zaokružiti financiranja zajedničnih europskih politika i ciljeva putem eu proračuna.

šta EMS nije imala prije nego je stupio na snagu EMU i euro?

ja sam odgovorio: ERM..jer je on uveden kad i EMU (1999.), a tada je i euro uveden..a bilo je još ponuđeno i ECB i još neke kerefeke

Sjećate li se još koja pitanja, pa da odgovorimo sve pitanja i da budemo sigurni koliko smo točno riješili

#102bzv 24.05.13 11:12


žili wrote:

svatko sam piše budući da je u nekim grupama nekog pustio, a nekoga ne.


nas je svo troje porusio, i sta, znaci svatko sam pise...?

#103žili 24.05.13 15:24


Guest
Da, svi dalje imate istu temu, ali ne smijete imati isti rad.

Ne zna se koliko treba str. i sve ostalo. Užas.

#104kraljica 24.05.13 15:26

kraljica
Redovni studenti

Klikni OVDJE

Izvanredni & stari studenti

Klikni OVDJE

Napomena: U slučaju nejasnoća, možete doći na uvid u kolokvij u ponedjeljak, 27.05.2013., kabinet prof.dr.sc. Vladimira Cinija.

#105ekonomista 27.05.13 18:05


sta je reko na konzultativnoj nastavi za izvanredne ako neko zna?

#106Freyja 31.05.13 11:29


Da li je dovoljno za izvanredne položiti obadva kolokvija za rijesiti kolegij?
Da li se treba prijaviti prvi sad ispitni rok i da li se zna što je sa upisima ocjena itd?

#107marko7 03.06.13 12:28


Guest
Kad je upis ocjena iz EU? 6.6. ili?

#108kleva 03.06.13 13:54


trebala bi negdje bit obavijest na stranici faksa, al jos nema Unsure 6.6. je ispit...

#109Kim Cat 03.06.13 15:21

Kim Cat
EVO ZA SEMINAR IZ EU OD PROFESOROVOG ASISTENTA!!


Ispricavam se, profesor nije bio dostupan, ali je ovako porucio:

- rad bi trebao biti 15 - 20 stranica
- uvodni dio treba sadržavati definirani predmet i problem istraživanja, hipotezu, svrhu i cilj istraživanja te strukturu rada
- pri citiranju se koristi Harvard style

...npr. prilikom citiranja koristite oblik: (Kandžija i suradnici, 2011.: 41)
evo i jedan link: https://ilrb.cf.ac.uk/citingreferences/tutorial/faq.html#faq16a


- na kraju rada treba biti navedeno minimalno 9 korištenih bibliografskih jedinica

molimo da mail proslijedite ostalima.

#110Kim Cat 03.06.13 15:22

Kim Cat
Prof Cini je rekao da dodjemo u cetvrtak u 8 zajedno s ovima koji pisu ispit pa cemo sve znati tada

#111kleva 03.06.13 15:41


jel to samo za redovne ili i izvanredne? jer je na prvom predavanju receno kako izvanredni ne moraju pisat seminar...polozila sam kolokvije, a temu ni nemam Smile

#112Kim Cat 03.06.13 15:48

Kim Cat
Ako nisi na onom popisu onda 100% ne moraš. Nisi kriva što on nije na vrijeme objavio. Nema šanse da će te rušiti zbog toga.

#113kleva 03.06.13 15:52


ok, hvala ti...znaci samo u cetvrtak u 8, ispred dv2? tak pise na studomatu Smile

#114Kim Cat 03.06.13 15:55

Kim Cat
Da, pričekat ćemo ispred dv. 2. Iako mislim da nećemo dobiti ocjenu jer tada ovi pišu ispit. Možda koji dan kasnije. Ne znam. Ne znam kako će to izgledati. Ja svakako idem i nadam se da ću dobiti ocjenu jer mi ne da opet dolaziti.

#115kleva 03.06.13 16:00


a kontam, al ne vjerujem da ce prof biti na ispitu, ko sto nije ni nama na kolokviju..i ja se nadam, jer ako nije upis, nema smisla dolazit, mogao je onda stavit obavijest na net..

#116Kim Cat 03.06.13 16:04

Kim Cat
Logično bi bilo da će upis ocjena biti tek nakon što završi prvi rok. Tako je bilo u ostalim kolegijama. Možda bude bila obavijest dan prije ispita.

#117Magda6 04.06.13 14:16


Guest
Cini i Dino kazu da dodjemo svi u cet tamo na upis ocjene pa kad vidi punu dvoranu odustat ce. Ali navodno Kandzija zeli sve nas vidjeti 1 na 1 prije nego upise ocjenu. Postoji mogucnost da pita neke pizdarije. Nadajmo se da nece. A Kandzija nije Ciniju nista rekao za seminare.

#118dijana90 05.06.13 17:48

dijana90
Institucijski sustavi EU - Page 5 48563610

#119dijana90 05.06.13 17:49

dijana90
Na ciju je inicijativu Schuman predlozio zajednicko upravljanje nad sektorima ugljena i celika?

1 konrada abenauera
2 alcidea de gasperija
3 churchila
4 jeana moneta

Točan odgovor: 3

#120dijana90 05.06.13 17:51

dijana90
Institucijski sustavi EU - Page 5 Iu66z610

#121sambadi 05.06.13 18:15


Guest
Na ciju je inicijativu Schuman predlozio zajednicko upravljanje nad sektorima ugljena i celika?

1 konrada abenauera
2 alcidea de gasperija
3 churchila
4 jeana moneta

Točan odgovor vam je 4, Jean Monnet

#122kaya12 05.06.13 18:26


Guest
Da. U pravu si. Četvrti odgovor je točan.

#123longoria 05.06.13 18:34

longoria
Pitanja EU

Klikni OVDJE

Pitanja EU 1

Klikni OVDJE

Pitanja EU 2

Klikni OVDJE

#124lara9 05.06.13 18:42


Guest
Ovo je sa 2 kolokvija koliko se ja sjecam i sto mi legica rekla da je u njenoj grupi bilo, koliko se sjecamo,

osnovna načela unutarnjeg eu trzista trebalo je zaokruzit nacelo uzajamnog priznavanja,

koje zemlje koriste euro točno je bilo Irska i jos nest,

onda osnovne slobode (roba, radnika...), slobodno kretanje radnika pa je bilo nesto od tog navedno pa kao sta spada po to tj ona prava,onda sloboda kretanja roba pa je netočan odg.

bio životinje, mundelov trokut, unutarnje eu tržište, kritetriji iz manstrichta,

bilo je nesto u vezi inform. drustva,

onda najveci izvori proračuna Eu bilo je ponudjeno porezi i tak sl.,

pakt o stabilnosti i rastu je bio ma da u skriptama nepise nist o njemu,

onda je bilo nest u vezi proracuna mislim kao da je elemnt fiskalne politike tak nest,

onda održivi rast odg. je bio konkurentnost i kohezija, onda je bilo pitanje u vezi izvora proracuna i trebalo je zaokruziti da se od 2009 nekoriste poljoprivredne pristojbe,

onda je odg. na neko pitanje bio kohezijski fond, teorija optimalnog valutnog područja mislim da je odg bio fleksibilnost cijena i nadnica,

neovisnost ECB-a (osobna, financijska...), teritorijalna kohezija, 4 stupa strategije zapošljavanja bilo je nabrojanao i falilo je poduzetnistvo,

bilo je pitanje u vezi konvergencije i bili su ponudjeni odg. sa onim postotcima treba se pazit sta pise jer su svugdje bili stavili BND znaci nigdje BDP, i tocan odg je bio BND po glavi stanovnika ispod 90% prosjeka Eu,,

i bile su 3 faze EMU-a legici je bilo kao kada je uveden ERM II, i bilo je kao poslje eure i druge faze na tu foru, a meni je bila ja mislim navedena faza i nesto od tih podjela navedno pa sam morala zaokruzit sta spada u tu fazu..

bilo je u vezi regionalne politike, odgovor je bio fiskalna solidarnost

#125tea4 06.06.13 15:22


Guest
bilo ti je tko je predstavnik gradjana ( europski parl.), onda ono pitanje za administrativnu suradnju, urugvajska runda, trgovinski blokovi ( al je odgovor bio da je Krugman a ne Keynes il koji je vec bio napisan),EMS ( sto nije postojalo prije osnivanja ems-a), onaj model je bio ak se nevaramda se zove mulinsov ( odgovor ono s gubljenjem monetarne..),koje zemlje od navedenih nisu clanice eu...

-zemlje koje nisu članice-Island,Lihtenštajn
-Smjernice ili direktive spadaju pod- sek. izvore europskog prava
-Središnja banka-sjedište u frankfurtu i nasljednica je eu. fiskalnog instituta
-Mundellov trokut- gubi monetarnu suverenost,izuzev ako se radi o zemlji vođi te zone
-Ugovorom iz Pariza osnovana je: eu. zajednica za ugljen i čelik
-savršeno cirkuliranje robe - zajedničko tržište
-Pravo EU-a -jedinstveni je zakonodavni sustav koji djeluje neovisno i usporedno sa zakonodavstvima zemalja članica EU-a

#126Sponsored content


View previous topic View next topic Back to top  Message [Page 5 of 9]

Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next